Czy kiedykolwiek, patrząc w niebo, zastanawiałeś się nad tym, dlaczego samolotu muszą latać tak wysoko? Kto decyduje o wysokości przelotu i dlaczego musi być ona taka sama dla wszystkich samolotów pasażerskich? Zazwyczaj wysokość przelotowa wynosi 10 kilometrów. Czasem aż trudno jest sobie to wyobrazić. Z całą pewnością jednak powody, dla których samolotu osiągają właśnie taką wysokość, są uzasadnione i pozwalają na zachowanie bezpieczeństwa, korzystających z usług pasażerów.
Dlaczego jest to akurat 10 kilometrów nad ziemią?
Odpowiedź na to pytanie może być banalnie prosta, choć może mało satysfakcjonująca. O takiej, a nie innej wysokości w dużej mierze decydują oszczędności. Im wyżej wznosi się samolot, tym mniejszy stawia opór, ponieważ powietrze staje się rzadsze. Jest to także spowodowane chęcią szybszego przemieszczania się. Ze względu na rzadkie powietrze, samolot może lecieć szybciej, a jednocześnie spalać mniej paliwa. Tym samym działa to korzystnie, zarówno na środowisko, jak i na ekonomię. Zadowoleni są także klienci, którzy mogą się szybciej przemieszczać do wybranego celu.
10 kilometrów nad ziemią to także optymalne warunki dla ludzi. Na przykład, gdyby wysokość zwiększyć o kolejne 3 kilometry, pojawiłyby się trudności z oddychaniem. Poniżej 10 kilometrów powietrze jest natomiast zbyt gęste i stawiałoby zbyt duży opór przez co sterowanie maszyną byłoby utrudnione. Jest także jeszcze jeden bardzo ważny powód. Im gęstsze powietrze, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia turbulencji, tak nieprzyjemnych dla pasażerów. To dlatego latanie na wysokości około 10 kilometrów w dużej mierze przyczynia się do uniknięcia niekorzystnych warunków atmosferycznych. Bardzo często podczas lotu niebo jest błękitne i przejrzyste i dopiero podczas lądowania mogą wyniknąć komplikacje spowodowane złą pogodą. Latanie na tej wysokości sprawia, że lot w głównej mierze ma szanse odbyć się bez żadnych zakłóceń. Dzięki temu spokojnie można utrzymać płynność lotu i w oczekiwanym czasie dotrzeć do celu.
Wybieranie właśnie tej wysokości pozwala również na uniknięcie zderzenia z mniejszymi samolotami oraz helikopterami, które z reguły latają na niższych wysokościach. To dlatego każdy startujący samolot musi poruszać się po dokładnie ustalonej trasie oraz obrać odgórnie ustaloną wysokość i nie zmieniać jej bez konsultacji z wieżą. Dzięki temu ryzyko jakichkolwiek zderzeń jest praktycznie zerowe. Dodatkowo na tak znaczącej wysokości nie latają już ptaki, a więc niemożliwym jest wpadnięcie w ich stado, co choć wydaje się błahe, mogłoby okazać się znaczącym problemem i narażeniem zdrowia i życia pasażerów podróżujących samolotem. Lekkie samoloty oraz helikoptery z reguły nie osiągają wysokości większych niż 3 kilometry nad ziemią, ze względu na niemożliwość wyrównania ciśnienia w kabinach.
Podsumowując więc im wyższe są loty, tym mniejsze ryzyko zagrożenia. Na 10 kilometrach powietrze jest idealne i pozwala na sprawne przemieszczanie się maszyny oraz uniknięcie anomalii pogodowych.
Ta wysokość i widok z okna samolotu robi wrażenie