Turkmenistan to kraj w Azji Środkowej. Graniczy z Afganistanem na południu i Iranem na południowym zachodzie. Turkmenistan liczy około pięciu milionów ludzi. Jest to kraj w dużej mierze pustynny, ale ma żyzne obszary, na których uprawia się bawełnę, pszenicę, ryż i inne rośliny.

Tanie loty do Turkmenistanu są dostępne w wielu liniach lotniczych. Najtańsze bilety są zwykle dostępne w Turkish Airlines, Air Astana i Lufthansa.

Turkmenistan jest uważany za jeden z najbardziej odizolowanych krajów na świecie ze względu na swoje położenie geograficzne i zamkniętą granicę z innymi krajami poza Rosją.

Kraj ma bogatą i zróżnicowaną kulturę, na którą wpływ mają tureckie korzenie, wpływy perskie i dziedzictwo islamskie. Językiem używanym w Turkmenistanie jest turkmeński, który należy do północno-zachodniej gałęzi wschodnich języków irańskich.

Turkmenistan ma ciepły pustynny klimat z gorącymi latami i łagodnymi zimami ze sporadycznymi opadami śniegu wzdłuż łańcuchów górskich (głównie w regionach północnych). Średnia roczna temperatura wynosi 24°C.