W dzisiejszych czasach to właśnie drony stanowią o innowacyjności gospodarki. Znajdują one zastosowanie w przemyśle, rolnictwie, służbach porządkowych czy w branży rozrywkowej. Wiele osób decyduje się na zakup drona także z przyczyn indywidualnych — to w końcu świetna zabawka, którą można uwiecznić np. wspaniałe wakacje. Czy jednak z definicji dron jest statkiem powietrznym? Sprawdźmy!
Czym jest dron?
Dron jest potoczną nazwą urządzenia, które skrótowo określa się UAV, czyli z ang. unmanned aerial vehicle. Mowa więc o bezzałogowym statku powietrznym, który da się pilotować zdalnie lub nawet automatycznie według zaprogramowanego schematu. Drony wykorzystywane są w zastosowaniach cywilnych, takich jak transport towarów, rynek fotograficzny czy teleinformatyczny, a także w ratownictwie, geodezji, rolnictwie, marketingu i nie tylko. Ciekawostką może być fakt, że nazwy “dron” użyto po raz pierwszy przeszło 100 lat temu w kontekście samolotów treningowych, do których strzelano w ramach ćwiczeń.
Możliwości dronów są niemal nieograniczone. Na rynku znajdziemy zarówno tanie konstrukcje, które służą raczej do nauki i zabawy, jak i potężne urządzenia, które wyposażono w najnowocześniejsze technologie. Zgodnie z definicją, w pojazdach UAV nie ma miejsca dla pilota. Statek bezzałogowy może być zatem sterowany wyłącznie zdalnie, choć to nie wszystko, bo na rynku spotkamy się także ze sformułowaniem “quadcopter”.
Budowa drona — co warto wiedzieć?
Czasami drona nazywamy „quadcopter”, co oznacza, że posiada on cztery śmigła zainstalowane naprzeciwko siebie. Dron składa się z ramy, która odpowiada za stabilizację całej konstrukcji. Do silników podłączone są regulatory napięcia. Śmigła zainstalowane są na górze i mogą obracać się w jedną stronę lub przeciwnie do ruchu wskazówek zegara — wszystko zależy od silnika.
Quadcopter to dron czterosilnikowy, który może przypominać kwadrat. Cechuje się on szybkością i stosunkowo niską ceną. Droższe i bardziej zaawansowane są konstrukcje z 6-cioma śmigłami. Odznaczają się one lepszą stabilnością, większą wytrzymałością, ale z drugiej strony — gorszą zwrotnością. Na rynku znajdziemy także drony z 8-oma śmigłami, które mogą latać na ogromne odległości i świetnie radzą sobie nawet w trudnych warunkach pogodowych. Są to jednak urządzenia zazwyczaj bardzo ciężkie i drogie.
Drony można także podzielić pod względem zastosowania. Niektóre z nich wykorzystuje się w wojsku czy podczas operacji zwiadowczych. Mowa tutaj o maszynach, których waga może dochodzić do nawet 2 ton. Dronów używa się też w sektorze usług i przemyśle. Wiele z tych urządzeń służy w akcjach ratowniczych czy w zabezpieczaniu imprez masowych.
Najczęściej jednak drony kupuje się do zastosowań rekreacyjnych — mowa tutaj o nauce latania oraz nagrywaniu filmów i robieniu zdjęć podczas wakacji. Tego typu konstrukcje zazwyczaj ważą mniej niż 249 g ze względu na fakt, że cięższe urządzenia wymagają posiadania certyfikatów i pozwoleń.
Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: https://megadron.pl/