Linie lotnicze co roku zmniejszają wielkość i wagę bagażu, który możemy bezpłatnie zabrać ze sobą do luku bagażowego w kabinie. Każdy się kiedyś zastanawiał się czy warto pakować się w duży bagaż rejestrowany i za niego dopłacać. Istniej odważni, którzy potrafią przeżyć tydzień za granicą pakując wszystko do bagażu podręcznego. Zabierany w podróż bagaż powinien być ściśle związany z typem wyjazdu, na który się wybieramy

Co możemy zabrać w podróż?

Wybranie odpowiedniego rodzaju bagażu na wyjazd oszczędzi nam wiele kłopotów i nerwów w przyszłości. Jeśli podróżujemy samochodem, możemy zapakować to czego dusza zapragnie do bagażnika i niczym innym się nie martwić. Jeśli jednak zdecydujemy się na podróż samolotem, to zostaną narzucone na nas ograniczenia i dopłaty.

Przed wyjazdem warto sobie zadać pytanie: jaki typ bagażu jest nam potrzebny? Jest to wyjazd w pojedynkę? Z rodziną? Na weekend czy na dłużej? Bagażem rejestrowanym nazywamy walizkę lub torbę, którą przekazujemy pracownikom portu lotniczego przy odprawie. Jeśli jest krótki wyjazd weekendowy to warto zastanowić się czy można się spakować w bagaż podręczny. Bagaż podręczny to często oszczędność czasu i pieniędzy. Pakowanie zajmuje o wiele mniej czasu, a za bagaż podręczny nie musimy dopłacać. Jednak to tyczy się tylko linii regularnych, a nie tanich typu Ryanair czy Wizz Air. W ofertach tych linii nie występuje możliwość zabrania bagażu rejestrowanego bez dodatkowych opłat.

Walizki kabinowe

Jeszcze do niedawna bagaż podręczny był utożsamiany z nazwą walizka kabinowa i jeszcze do niedawna we wszystkich linia były bezpłatne. Teraz część z nich wprowadziła płatności i zmniejszyła limity wielkości bagażu zabieranego do kabiny.

Bagaż rejestrowany

Najprościej mówiąc jest to torba lub walizka nadawana przy odprawie, która podróżuje w luku bagażowym i musimy za niego dopłacić. Walizka jest wytrzymalsza, łatwiejsza w transporcie (ma kółka) i gwarantuje bezpieczne przewiezienie bagażu. Niestety jest to najcięższy rodzaj bagażu rejestrowanego, a to przekłada się na całą wagę bagażu.

Jak spakować bagaż podręczny – porady

Obecnie, wymiary bagażu podręcznego wynoszą 50 x 40 x 20 cm, a waga waha się między 8 – 10 kg. Do wymiarów zalicza się też uchwyt i kółka. Oferty w klasie biznesowej czasem zwiększają limity wagowe i ilościowe. Nie możemy też zapomnieć, że każdy nadbagaż jest dodatkowo płatny!

Rolowanie i worki próżniowe

O rolowaniu ubrań każdy słyszał, jednak nadal składa ubrania w kostkę i elegancko układa je w walizce. Rolowanie pozwala na zaoszczędzenie miejsca, a ubrania są chronione przed zagnieceniami. Innym rozwiązaniem są worki próżniowe, które po odessaniu powietrza, zmniejszają wielkość ubrań, a także chronią je przed zabrudzeniami. Wiele z nich nie potrzebuje specjalnego urządzenia do odsysania powietrza.

Miniaturki kosmetyków

Do bagażu podręcznego nie wolno pakować kosmetyków pełnowymiarowych. Każde z opakowań może mieć maksymalnie 100 ml pojemności i muszą być zapakowane w przezroczystą, zapinaną torbę. Jednak ceny miniaturowych żeli czy balsamów są absurdalne w porównaniu do ich wielkości. W takim wypadku warto kupić miniaturowe pudełeczka (są dostępne w wielu drogeriach, szczególnie latem) i przelać do nich kosmetyki.

Zaplanuj to co zabierzesz

Nawet na najkrótszy wyjazd chcemy zabrać masę rzeczy, które mogą się przydać. Przed pakowaniem podziel rzeczy na niezbędne i dodatkowe. W kategorii niezbędne znajdą się np. dokumenty, kosmetyki i bielizna. Do rzeczy dodatkowych można zaliczyć dodatkową parę butów lub jakiś element garderoby, który ładnie wygląda na zdjęciach.

Kolejność układania i przestrzeń

Duże rzeczy, które nie będą nam od razu potrzebne połóż na dno walizki. Na wierzchu powinna znaleźć się torba z kosmetykami i elektronika – je będziemy wyciągać podczas kontroli na lotnisku. Pomiędzy lądują koszuli, skarpety i ręcznik. Konsekwentnie wykorzystujmy przestrzeń w walizce czy torbie. Nie warto wozić ze sobą powietrza do okoła świata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.