Wejście Polski do strefy Schengen sprawiło, że część z nas zapomniała już o paszportach. Jednak, gdy planujemy wakacje w egzotycznych krajach albo planujemy odwiedzić dalekiego wujka w Ameryce, to będzie on już potrzebny. Jak obecnie wygląda procedura ubiegania się o ten dokument?

Ile kosztuje paszport?

Jak wiadomo, na tym świecie nie ma nic za darmo, dlatego za wyrobienie paszportu musimy zapłacić. Ile? Obecnie koszt wyrobienia tego dokumentu wynosi 140 zł dla osoby dorosłej. Paszport jest ważny przez 10 lat, można więc przyjąć, że roczna opłata wynosi 14 zł.

Czy każdy musi zapłacić za wyrobienie paszportu 140 zł?

Oczywiście, że nie. Chcąc wyrobić paszport dziecku do 13 roku życia zapłacimy jedynie 30 zł, ale pod warunkiem, że okażemy ważną legitymację szkolną. Opłata ta może wynosić nawet 15 zł, jeżeli posiadamy ważną ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny.

Co ze starszymi dziećmi i studentami?

Im również przysługuje 50% zniżka na wydanie paszportu, ale jest ona liczona od opłaty za osobę dorosłą, czyli wynosi 70 zł. W przypadku członków rodzin wielodzietnych z Kartą Dużej Rodziny – 35 zł.

Komu jeszcze przysługuje 50% ulga w opłacie za wydanie paszportu?

Emerytom, rencistom, osobom niepełnosprawnym, osobom przebywającym w domach pomocy społecznej, kombatantom wojennym oraz rodzicom posiadającym Kartę Dużej Rodziny.

Kto nie musi płacić za wydanie paszportu?

Wszystkie osoby, które w dniu złożenia wniosku o wydanie dokumentu ukończyły 70 lat. Ot, taki ukłon ze strony państwa w kierunku lubiących podróże emerytów.

Ile zdjęć do paszportu?

Do wyrobienia paszportu w zupełności wystarczy jedno zdjęcie. Musi ono jednak spełniać bardzo szczegółowe wytyczne:

 • musi mieć 35mm szerokości i 45mm wysokości,
 • musi być kolorowe i aktualne
 • na zdjęciu nie może być elementów, które utrudniają rozpoznanie np.: czapki lub ciemnych okularów,
 • zdjęcie musi przedstawiać całą głowę,
 • twarz powinna zajmować 70-80% powierzchni zdjęcia,
 • na zdjęciu musisz mieć naturalny wyraz twarzy, zamknięte usta, niezasłonięte brwi, a oczy muszą być naturalnie otwarte i skierowane prosto w obiektyw

Osoby dorosłe nie powinny mieć problemu, żeby dostarczyć taką fotografię. Problem może pojawić się przy malutkich dzieciach, kiedy na przykład odmówią współpracy z fotografem. Nic się jednak nie martw. Do 5 roku życia dziecko na zdjęciu może mieć zamknięte oczy, otwarte usta lub uśmiech na twarzy.

Nie musisz jednak tych wszystkich wytycznych znać na pamięć. Wystarczy, że udasz się do profesjonalnego zakładu fotograficznego, a obecny tam pracownik będzie już wiedział, co ma zrobić. Standardowo otrzymasz 4 sztuki zdjęcia paszportowego, za które zapłacisz 20-25 zł.

Ile trwa wyrobienie paszportu?

Standardowa procedura mówi o tym, że na wydanie paszportu czeka się do 30 dni. Co w sytuacji, gdy do wyjazdu zostało nam na przykład 14 dni i okazało się, że nasz dokument stracił ważność? Bardzo często wyrobienie paszportu trwa zaledwie kilka dni. Jeżeli przy składaniu wniosku w urzędzie będziemy mili i szczerze przedstawimy swoją sytuację, to paszport powinien być nam wydany bardzo szybko. Problem może pojawić się, kiedy trafimy na okres tak zwanego „szczytu”, który przypada w okresie wakacji. Wtedy urzędy wydają najwięcej paszportów i czas oczekiwania może się trochę wydłużyć.

W sytuacjach nagłych można poprosić o wydanie paszportu tymczasowego, który jest ważny przez 12 miesięcy. Na jego wydanie czeka się maksymalnie do 14 dni.

Żeby sprawdzić czy dokument jest już gotowy do odbioru, nie musimy codziennie biegać do urzędu. Można to zrobić na stronie internetowej https://obywatel.gov.pl/wyjazd-za-granice/sprawdz-czy-twoj-paszport-jest-gotowy – wystarczy, że wpiszemy numer swojej sprawy, który znajduje się na potwierdzeniu złożenia wniosku.

Co jest potrzebne do wyrobienia paszportu?

Do wyrobienia paszportu będą potrzebne następujące dokumenty:

 • wniosek o wydanie paszportu,
 • zdjęcie zgodnie z wytycznymi,
 • dowód opłaty za paszport,
 • w przypadku ulgi w opłacie – dokument uprawniający do jej przyznania,
 • aktualny paszport lub w przypadku jego braku dowód osobisty,
 • w przypadku zmiany nazwiska po ślubie za granicą – skrócony lub zupełny odpis polskiego aktu małżeństwa

Paszportu nie możemy niestety wyrobić przez Internet. Konieczna jest więc osobista wizyta w urzędzie. Na szczęście możemy to zrobić w dowolnym referacie paszportowym na terenie całego kraju i za granicą, niezależnie od miejsca zamieszkania czy zameldowania

One Reply to “Jak wyrobić paszport? Sprawdź ile kosztuje i ile trwa wyrobienie paszportu”

 1. Dzięki za merytoryczny wpis. Właśnie czeka mnie ta procedura i udało się rozwiać niektóre wątpliwości! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.