Pierwsza podróż samolotem

Tysiące ludzi dziennie leci z polskich lotnisk. Ci których dopiero czeka pierwsza podróż nie powinni jednak mieć powodu do wstydu. Poznaj procedury w celu ułatwienia podróży sobie i współpasażerom.

1.  JAK DŁUGO PRZED LOTEM BYĆ NA LOTNISKU?

Podróżujący samolotem pojawiają się na lotnisku średnio na godzinę przed lotem. Jednak jeśli czeka nas pierwsza podróż warto dać sobie dodatkowe pół godziny. Pozwoli to zredukować stres przed spóźnieniem się, oraz da nam czas na spokojne odnalezienie się na lotnisku. Będziemy również mieć więcej czasu na pożegnanie się z bliskimi którzy przyjechali z nami na lotnisko.

2.  JAK SIĘ ODPRAWIĆ?

Linie lotnicze pozwalają na samodzielną odprawę on-line na 24h przed lotem. Jenak lecąc po raz pierwszy warto jest odprawić się na lotnisku.  W tym celu szukamy stanowiska linii lotniczych którymi lecimy. Ustawiamy się w kolejce, przy stanowisku okazujemy paszport, otrzymujemy karty pokładowe, oraz zdajemy bagaż. Należy pamiętać o sprawdzeniu limitu wagi bagażu podczas pakowania. W przypadku przekroczenia limitu możemy ponieść koszt dopłaty za nadbagaż.

3. CO NAS CZEKA PODCZAS KONTROLI?

Po otrzymaniu kart pokładowych i zdaniu bagaży udajemy się w kierunku punktu kontroli. Najpierw skanujemy bilet, po czym przechodzimy do części w której odbywają się kontrole. Ustawiamy się w kolejce. Po zbliżeniu się do taśmy kładziemy na niej plecak (jeśli mamy w nim urządzenia elektryczne należy je wyjąć), wszelkie przedmioty zawierające metalowe elementy (paski, biżuterię, buty). Następnie przechodzimy przez skaner, po czym przeszukuje nas również strażnik. W przypadku lotów przesiadkowych należy pamiętać o ponownej kontroli na lotnisku w punkcie przesiadki.

4. CZEGO NIE WOLNO WNIEŚC NA POKŁAD?

Należy pamiętać o przedmiotach które nie są dozwolone w bagażu podręcznym. 
Należą do nich:

  • ładunki wybuchowe, substancje toksyczne i broń
  • sprzęt sportowy z metalowymi elementami
  • narzędzia metalowe, noże, żyletki
  • własny alkohol (wyjątek stanowią alkohole kupione na strefie bezcłowej)
  • kosmetyki i płyny przekraczające 100ml objętości

Jeżeli któryś z takich przedmiotów znajdzie się w naszym bagażu będziemy mieli możliwość wysłania go pocztą do domu.

5. CO PO PRZEJŚCIU KONTROLI?

Kiedy przejdziemy przez punkt kontroli znajdziemy się na strefie bezcłowej.
Znajdują się tutaj kioski, drogerie oraz restauracje. Jednak jeśli jest to nasz pierwszy raz, w pierwszej kolejności należy znaleźć właściwą bramkę, tzw. gate. Jest to miejsce z którego odlatuje nasz samolot. W odnalezieniu bramki i poruszaniu się po lotnisku pomogą nam specjalne oznakowania. Numer gate’u znajduje się na naszym bilecie. Wcześniejsze odnalezienie bramki pozwoli nam na spokojne
zwiedzanie strefy bezcłowej, oraz uwolni nas od zbędnego stresu. 

6. CO ROBIĆ OCZEKUJĄC NA LOT?

Jeśli znaleźliśmy już nasz gate a do odlotu mamy jeszcze dużo czasu, warto rozejrzeć się po strefie bezcłowej. Możemy tutaj zjeść w restauracjach albo posiedzieć w kawiarni. Jednak są tam również kioski w których możemy zaopatrzyć się w przekąski i prasę na podróż. Warto również przejrzeć zawartość drogerii lotniskowych, gdzie można kupić alkohole z całego świata albo piękne perfumy. Należy jednak pamiętać o tym, że często ceny na strefie bezcłowej są bardzo duże. Warto również regularnie zwracać uwagę na wszelkiekomunikaty na temat naszego lotu. Opóźnienia lotów zdarzają się dosyć często.

7. CZYM JEST BOARDING?

Kiedy usłyszymy komunikat o “boardingu” naszego samolotu, należy udać się do bramki. W przypadku lotów między kontynentami boarding może trwać nawet i pół godziny. Jeśli jednak lecimy małym samolotem, możemy się spodziewać krótkiego i łatwego załadunku. Na miejscu pracownicy lotniska po kolei sprawdzają paszporty i karty pokładowe. Kiedy już przejdziemy przez bramkę, idziemy rękawem prosto na pokład samolotu,  gdzie powitają nas stewardessy i stewardzi. Pozostaje już tylko umieścić bagaż w pojemniku nad głową, zająć miejsce i zapiąć pasy. O nasze bezpieczeństwo i komfort przez cały lot dba obsługa pokładowa. Miłej podróży!

One Reply to “Pierwsza podróż samolotem – co robić na lotnisku krok po kroku”

  1. Moje pierwsza podróż też była bardzo stresująca. Warto dokładnie czytać każdy email, jaki dostajecie od linii lotniczej. Jest tam też sporo wskazówek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.