Bagaż rejestrowany

Wiele osób, które zaczynają szykować się do wyjazdu na wakacje, staje przed pytaniem: co można spakować do bagażu głównego? Wiadomo, że w tym podręcznym wielu rzeczy nie można zabrać, ale czy to znaczy, że można włożyć je do bagażu rejestrowanego? Podpowiadamy, co można spakować do bagażu głównego.

Sprawdź możliwą wielkość bagażu

Czasami kupuje się bilety kilka miesięcy przed podróżą, więc wtedy nie myślimy o tym, czego będziemy potrzebować w trakcie podróży. A to najlepszy moment, żeby się nad tym zastanowić. Czasami okazuje się bowiem, że linie lotnicze pozwalają zabrać ze sobą wyłącznie bagaż podręczny i wtedy przyjdzie nam dokupić dodatkowy bagaż. Warto zwrócić uwagę, czy bagaż rejestrowany jest w cenie. Może się okazać, że taka opcja jest o wiele tańsza niż dokupienie bagażu do podstawowego biletu.

Sprawdź także, jakiej wielkości bagaż możesz ze sobą zabrać. Jest to najczęściej walizka o wadze do 23 kg. Łączna suma jej wymiarów (szerokość + długość + głębokość) nie może przekraczać 158 cm. Niektóre linie lotnicze dokładnie określają, jakie wymiary ma mieć walizka. W klasie ekonomicznej wymiary mogą być mniejsze niż w klasie business. Jeśli masz wątpliwości, skontaktuj się z liniami lotniczymi. Dzięki temu będziesz dokładnie widzieć i łatwiej będzie ci zaplanować bagaż.

Co można przewieźć w bagażu rejestrowanym

Teoretycznie do bagażu rejestrowanego można spakować wszystko, czego nie możesz przewieźć w bagażu podręcznym. Oczywiście jest tam miejsce na ubrania czy kosmetyki, lecz także na lekarstwa i tabletki – na pokład możesz zabrać wyłącznie te, które potrzebujesz zażyć w czasie podróży. W bagażu głównym można zabrać także akcesoria i narzędzia, których nie wniesiesz ze sobą na pokład. To znaczy, że tam możesz przewieźć nożyczki czy cążki do paznokci, szydełko i tym podobne.

Wiele linii lotniczych pozwala zabrania większej ilości płynów w bagażu głównym. Na pokład możesz wnieść tylko napój, ewentualnie mleko lub wodę dla dziecka. W bagażu rejestrowanym możesz przewieźć alkohol do 70%, na przykład wina czy lokalne alkohole jako pamiątka z podróży. Oczywiście ilość wywożonego alkoholu jest kontrolowana przez przepisy celne. W każdym kraju może to być inaczej, najczęściej jednak kilka butelek możesz przewieźć. W bagażu rejestrowanym przewozi się także żywność.

Czego nie można przewozić w bagażu głównym?

Lista przedmiotów, których nie można przewozić z bagażu głównym nie jest duża. To oczywiście będą materiały wybuchowe, substancje zapalająca, przedmioty niebezpieczne i szkodliwe. Jednakże broń czy sprzęt sportowy możesz ze sobą zabrać, musisz to jednak zgłosić i określić ich wielkość i wagę. Jest jednak kilka rzeczy, których lepiej po prostu tam nie wkładać. Co to jest?

Oczywiście lepiej mieć przy sobie wszystkie dokumenty i cenne przedmioty. Jeśli wieziesz ze sobą pieniądze, lepiej dlatego nie wkładaj ich do bagażu rejestrowanego, tak samo jak biżuteria. Przede wszystkim dlatego, że bagaż rejestrowany czasami… leci w innym kierunku niż ty. I czas oczekiwania na jego odzyskanie może być długi, a szkoda byłoby zostać bez dokumentów czy pieniędzy. Także elektronikę, laptopa, aparat czy przyrządy optyczne warto włożyć do bagażu podręcznego. To samo dotyczy delikatnej porcelany czy innych wyrobów tego rodzaju. Bagaże rejestrowane są przewożone razem i może okazać się, że w transporcie i pakowania do samolotu takie przedmioty zostaną po prostu uszkodzone. Wszelkie kruche rzeczy raczej nie nadają się do przewiezienia.

Produkty niewymiarowe, które trzeba dodatkowo opłacić

Jest jednak lista produktów, których przewiezienie trzeba zgłosić i może okazać się, że trzeba dopłacić za nie. To oczywiście sprzęt sportowy, jak narty czy deski snowboardowe, które mogą być niewymiarowe. Niektóre linie lotnicze pozwalają na przewóz sprzętu za darmo, jeśli okaże się, że jego waga mieści się w przyjętych limitach.

Co trzeba zgłosić? Oczywiście broń – to nie ulega żadnej wątpliwości. W niektórych liniach lotniczych konieczne jest zgłoszenie przewozu instrumentów muzycznych, nawet takich małych jak skrzypce. Każdy instrument ma swój cennik, a największe, jak wiolonczela muszą mieć wykupione osobne miejsce w samolocie obok właściciela.

2 Replies to “Co można zabrać do samolotu w bagażu głównym?”

  1. Ja niestety raz przekroczyłem limit alkoholu, który zakupiłem i czekały mnie przykre konsekwencje…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.