zwiedzanie madrytu

Madryt jako stolica Hiszpanii, jest jednym z najchętniej odwiedzanych miast Europy. To właśnie tam w wakacje wybiera się najwięcej młodych osób pragnących doświadczyć południowej atmosfery połączonej ze zwiedzaniem i nieco bardziej frywolną atmosferą nocą. To miejsce, w którym w powietrzu mieszają się zapachy espresso, sangrii i paelli z owocami morza. Z całą pewnością oferuje zarówno mnóstwo punktów do zwiedzania, jak i posiada bogate zaplecze rozrywkowe. W tym artykule odpowiemy, jakie zabytki i miejsca warto zwiedzić, będąc w Madrycie.

Madryt to Paryż Południa?

Madryt to stolica Hiszpanii i trzecia co do wielkości metropolia Unii Europejskiej, w której mieszka ponad 3 miliony mieszkańców. Lokalni przewodnicy twierdzą, że Madryt to Paryż Południa i faktycznie, swoim wyglądem nieco przypomina francuską stolicę. Jednak tutaj oprócz pięknych zabytków i imponujących zbiorów malarstwa jest coś, co pozwala potraktować to miejsce z lekkim przymrużeniem oka i odrobiną luzu. To charakter południowców, którzy w swoich obyczajach są bardziej otwarci, mniej powściągliwi i oddają klimat tego miasta. Spacerując po rozgrzanych uliczkach Madrytu, poczujemy unoszący się słodki zapach sangrii, owoców morza, świeżych bagietek i długo­-dojrzewających szynek Serrano, a przy okazji usłyszymy przyjazne – Hola! Cómo Estás ! (Cześć, jak się masz?).

Madryt ma podobny układ architektoniczny jak Paryż. Plan miasta stworzony na układzie słońca, w którym plac miasta  stanowi główny punkt.  Dookoła rozchodzą się małe uliczki z uroczymi kawiarniami, mnóstwem zabytków i miejsc wartych odwiedzenia. Mówiąc o Madrycie i jego zabytkach, wprost nie można nie wspomnieć o Plaza Mayor. Jest to nieodłączny symbol miasta i główny plac stolicy Hiszpanii. To właśnie tutaj niegdyś koronowali byli następcy tronu, do dzisiaj centralne miejsce zajmuje pomnik Filipa III (ówczesnego monarchy). Na placu urządzane były i są wszystkie najważniejsze święta corridy, koronacje, obchody ważnych uroczystości.   

Kolejnym zabytkiem, którego nie można ominąć na wycieczkowej trasie Madrytu, jest Pałac Królewski. Każdy turysta będący w Madrycie wprost musi odwiedzić to miejsce. Palazio Real, bo tak naprawdę się nazywa, to oficjalna siedziba monarchy Hiszpanii, pełniąca funkcję reprezentacyjną. Oznacza to, że rodzina królewska nie zamieszkuje w nim na co dzień. Budowa pałacu przypadła na wiek XVIII i została wzniesiona w stylu barokowym. Wnętrza pałacu zostały urządzone w stylu rokoko z elementami klasycyzmu. Wewnątrz pałacu znajduje się Zbrojownia Królewska, coś dla fanów broni,  a także zbrojeń i pancerzy dla koni.

Muezum Prado to gratka dla miłośników sztuki i malarstwa. To właśnie tutaj znajduje się jedna z największych kolekcji  malarstwa klasycznego w Europie. Muzeum skupia galerię takich malarzy jak: Tycjan, El Greco, Goia, Velazquez, Rubensa i wielu, wielu innych światowej sławy mistrzów tego rzemiosła.

Dla miłośników życia nocnego i gwaru na ulicach polecamy wieczorną wycieczkę na Gran Via. To właśnie tam koncentruje się życie nocne Madrytu. Gran Via to główna ulica, na której znajdują się najbardziej cenione restauracje, kluby nocne, teatry czy hotele. 

W trakcie zwiedzania Madrytu, z pewnością pojawi się chęć sprawienia sobie pamiątek. Przyda się więc w kieszeni parę euro, gdyby możliwość płacenia kartą była niemożliwa. Aby wymienić pieniądze, nie ma potrzeby zjawiać się osobiście w kantorze. Można również wybrać innowacyjną opcję wymiany waluty online. Wystarczy opłacić potrzebną kwotę przelewem, by za kilka dni kurier dostarczył ją pod drzwi klienta. To jednak nie wszystko! Jeśli taka opcja jest wygodniejsza, pieniądze można dostarczyć do wybranego punktu, jak choćby sieć sklepów Żabka.  Z tej nowoczesnej usługi można skorzystać w sieci punktów wymiany walut Tavex. W naszym oddziale w samym sercu Katowic – Tavex, doradzimy jaka oferta będzie najbardziej korzystna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.